Austria: Więzienie za wytrucie pszczół …

47-letni sadownik z Austrii został skazany na rok więzienia, w tym cztery miesiące bezwzględnego więzienia oraz wypłatę odszkodowania w wysokości 20 tys. euro za nielegalne rozpylenie środka owadobójczego, który doprowadził do wytrucia ponad 50 kolonii pszczół – informuje AFP.

Mężczyzna z Karyntii spryskał swoje drzewa silnym środkiem owadobójczym nazywanym chlorpyrifos w czasie gdy ich kwiaty wciąż wabiły pszczoły.

W efekcie doprowadził do zagłady ponad 50 kolonii pszczół należących do dwóch mieszkających w jego pobliżu pszczelarzy.

Sąd w Klagenfurcie uznał sadownika winnym „celowego szkodzenia środowisku”, wskazując na jego doświadczenie zawodowe jako dowód, ze znał konsekwencje rozpylenia tego akurat środka owadobójczego.

Wyrok w sprawie sadownika był surowy – w więzieniu spędzi cztery miesiące (łącznie został skazany na rok więzienia, ale część kary orzeczono w zawieszeniu).

Sadownik zapowiedział już odwołanie się od wyroku.

Sędzia wyraził nadzieję, że wyrok będzie działał odstraszająco i przypomni innym, że „użycie pestycydów wymaga znalezienia równowagi między środowiskiem a ekonomią”.

W kwietniu UE wprowadziła zakaz używania pestycydów z rodziny neonikotynoidów ze względu na ich szkodliwość dla pszczół.

 

Teks pochodzi: LINK

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij