Badania potwierdzają, że glifosat zabija pszczoły …

Najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy przyczynia się do śmierci pszczół. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin wykazali, że pszczoły miodne, wystawione na działanie glifosatu, aktywnego składnika Rounupu, tracą część pożytecznych bakterii w swoich jelitach i są bardziej podatne na infekcje oraz śmierć.

W ramach badań, uczeni wystawili pszczoły miodne na działanie glifosatu na poziomach, jakie występują na polach, podwórkach i przydrożach. Owady zostały oznaczone, aby można było je śledzić. Po trzech dniach okazało się, że wybrane do eksperymentu pszczoły miały znacznie ograniczoną mikroflorę jelitową. Naukowcy wykazali spadek obfitości zdrowych bakterii w czterech spośród ośmiu dominujących gatunków. Herbicyd wywołał największe spustoszenie w bakteriach, które pomagają pszczołom przetwarzać żywność i chronić organizm przed patogenami.

Pszczoły z upośledzonym mikrobiomem jelitowym są bardziej narażone na śmierć po zainfekowaniu szczepem bakterii Serratia marcescens. Jest to szeroko rozprzestrzeniony patogen, który zaraża pszczoły na całym świecie. Badania wykazały, że około 50% pszczół ze zdrowym mikrobiomem przeżyło osiem dni po ekspozycji na patogen. Dla porównania, przeżywalność pszczół ze znacznie ograniczoną mikroflorą jelitową wyniosła tylko około 10%.

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzone przez nich badania wyraźnie wskazują na związek między stosowaniem glifosatu a spadkiem liczebności pszczół miodnych i rodzimych pszczół na całym świecie. Z pewnością nie jest to jedyny czynnik, który przyczynia się do masowych zgonów pszczół, ale powszechne zastosowanie tego związku chemicznego powinno niepokoić – zwłaszcza, że glifosat jest oficjalnie uznawany jako środek bezpieczny dla pszczół.

Related Post

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij