Fotopułapka … dla pszczelarza i nie tylko …

W dzisiejszym artykule chciałem zebrać gro informacji dotyczące fotopułapek leśnych. Na wstępie zaznaczę, że nie ma konfiguracji optymalnej tzn. jakoś do ceny na którą możemy sobie pozwolić.

Założenie pilnowanie terenów leśnych oraz dróg dojazdowych przed niechcianymi intruzami. Główne zadanie jakie stawiamy to informacja i dowód. Więc należy się zastanowić czy reagowanie w czasie rzeczywistym to jest to co nam się rozchodzi czy tylko ukryta dokumentacja zdjęciowa lub video. Założenie: jak najszybsza informacja oraz dokumentacja. Poniżej postaram się pokazać bardzo merytoryczne wypowiedzi na temat fotopułapek od użytkowników takich jak leśnicy, myśliwi, pszczelarze ale także zwykli obywatele którzy używają powyższych urządzeń do monitoringu bez dostępu do zasilania.

Zaczniemy może od wydawało by się prostej czynności jaką jest dobór odpowiedniej dla naszych wymagań. Kilka pytań i odpowiedzi które rozjaśnią nam nasze poglądy na temat fotopułapek.

Tania fotopułapka renomowanej firmy jest lepsza niż nieco droższa firmy nie znanej?
Mit. Znaczenie bardziej istotne jest wykonanie fotopułapki, wsparcie techniczne/oprogramowanie niż nazwa producenta.

LTL Acorn to najbardziej podrabiana firma produkująca fotopułapki. 
Fakt. Acorn jako jeden z pierwszych producentów fotopułapek miał wielu nielegalnych, ale i legalnych naśladowców. Acorn stworzył pewien kanon dla fotopułapek. Model LTL5210A stał się jednym z najbardziej podrabianych typów. Należy bardzo uważać na podróbki, bo nieraz są nie do odróżnienia po wyglądzie zewnętrznym nawet dla specjalistów. Niestety rozczarowujemy się zwykle po pierwszej zimie, którą fotopułapka ma spędzić w terenie.
Są też lepsi i gorsi naśladowcy Acorna. Z dobrych należy wymienić Chińską firmę produkującą fotopułapki z seri RD. Na przeciwnym biegunie jest inna Chińska firma produkująca urządzenia pod nazwą HD-12. Niestety miała swego czasu poważne problemy jakościowe.

Da się odróżnić podróbkę Acorna od prawdziwego Acorna.
Mit. Dobrej podróbki nie odróżni nikt poza producentem. Są podróbki, które da się odróżnić po budowie lub oprogramowaniu, ale są i takie których nie odróżnimy, aż do momentu sprawdzenia fotopułapki w terenie. Najczęstsze różnice pomiędzy oryginałem i podróbką:
– mocowanie dolnej klapki,
– brak napisu z frontu,
– brak nalepki z numerem seryjnym,
– inna barwa kamuflażu,
– inne logo startowe w menu,
– nieco inny software,
– typ nie produkowany przez Acorn,
– mocowanie battery packu.

Znani producenci nie mają problemów jakościowych.
Mit. Chyba każda firma przechodziła i nadal przechodzi problemy z niektórymi modelami.

Wszystkie fotopułapki produkowane są w Chinach.
Raczej fakt. Nawet firmy Bushnell i Reconyx chwalące się produktami z USA produkują w Chinach. To, że towar „pochodzi” z USA nie znaczy, że został tam wyprodukowany. Kolejna sprawa jest taka, że jeśli nawet producent twierdzi iż produkuje lokalnie w swoim kraju, to należałoby zapytać co, gdyż przez produkcję można też rozumieć skręcenie kilku gotowych modułów z Chin, czy wręcz zapakowanie do pudełka czegoś co przyszło całym kontenerem z Azji. Na dzień dzisiejszy nie jest nam znana firma, której produkty poczynając od wlutowywania podzespołów na płytę PCB byłyby produkowane poza Chinami.

Zasięg fotopułapki zależy od ilości diod.
Mit. Zasięg zależy od długości fali nie od ilości diod (850nm lub 940nm). Ilość diod natomiast wpływa na jasność zdjęcia w promieniu zasięgu doświetlania. Przykład: jeśli weźmiemy jakąś latarkę i jej zasięg wynosi 100m to nawet jakby zaświecić jeszcze 10 następnych to zasięg światła się nie zwiększy. Oczywiście zwiększy się moc, czyli widoczność/jasność w obrębie tych 100m od pierwszej latarki.

Czarne” diody (940nm) w fotopułapce też są widoczne.
Fakt. Patrząc z bardzo bliska i pod odpowiednim kątem można zauważyć słabą, czerwoną poświatę. W praktyce jednak można uznać iż diody 940nm są jednak niewidoczne.

Fotopułapki mogą przesyłać filmy video.
Fakt. Pojawiły się na rynku fotopułapki 3G, które to potrafią. Uwaga !! nie każda fotopułapka oznaczona 3G to potrafi. Często 3G to tylko chwyt marketingowy lub możliwość adaptacji do pracy w sieci 3G. Oczywiście przesyłanie filmów musi być także udostępnione przez operatora inaczej fotopułapka, która to potrafi jest w tym zakresie bezużyteczna.

Wysyłanie zdjęć za pomocą protokołu SMTP jest szybsze niż za pomocą MMS/GPRS.
Fakt. Oczywiście zależy to od miejsca a dokładniej od tego, z którym przekaźnikiem się łączy fotopułapka. Jednak generalnie można przyjąć, iż w związku z tym, że dane pakietowane w GPRS przesyłane są z prędkością 30-80kb/s to wysyłanie tak zwanych wiadomości MMS będzie wolniejsze niż przesyłanie zdjęć za pomocą protokołu SMTP. Oczywiście sposób rozliczania przez operatora jest inny.

Skoro fotopułapka ma GPRS to można ją zlokalizować np. po kradzieży.
Mit. GPRS (General Packet Radio Service) to technika pakietowania danych, a nie GPS (Global Positioning System). Jednakże fotopułapkę faktycznie da się namierzyć, ale wymaga to interwencji policji/sądu oraz współpracy operatora. Każda fotopułapka jak każdy telefon komórkowy ma indywidualny IMEI (international mobile equipment identity) – indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Dzięki temu gdy go znamy możemy (operator może) namierzyć fotopułapkę gdy jest aktywna oraz podać na jakie numery telefonu wysyła wiadomości, co pozwoli już łatwo dojść do tego, w kogo posiadaniu się znajduje.

Z siecią Play fotopułapki mają problemy.
Fakt. Niektóre fotopułapki nie komunikują się prawidłowo z nadajnikami gdy są w sieci Play. W zależności od nadajnika w obrębie, którego jesteśmy możemy móc lub nie móc używać fotopułapki. Ten problem w sieci Play występuje od jakiegoś czasu. Dotyczy on nie tylko fotopułapek, ale też telefonów komórkowych np. modelu sony xperia o czym piszą użytkownicy na forach.
Jest to związane prawdopodobnie z rozpoznawaniem przez urządzenia roamingu wewnętrznego (krajowego). Niestety nie da się tego skorygować na fotopułapce. W fotopułapkach problem ten występuje głównie w modelach Acorn.
Niestety rozwiązania problemu znane z telefonów czyli wymuszenie połączenia z nadajnikiem konkretnej sieci i włączenie roamingu krajowego nie są możliwe lub bardzo ograniczone na fotopułapkach.

Na brak zasięgu rozwiązaniem jest większa antena.
Fakt. Większa antena zawsze daje nam lepszy sygnał. Oczywiście nie każda antena nadaje się do fotopułapki.

Najlepsza fotopułapka to model XXX firmy YYY.
Mit. Jest wiele fotopułapek, które mają cechy szczególne.
Przykład: fotopułapki przeznaczone do fotografowania ptaków z odległości 30cm nie sprawdzą się tam gdzie chcemy fotografować obiekty oddalone o 20m i odwrotnie, natomiast fotopułapka z mocną lampą będzie prześwietlać zdjęcia robione blisko, a ta ze słabszą lampą nie doświetli tak daleko.

Fotopułapki z bocznymi czujnikami są lepsze od tych bez.
Mit. Jedne i drugie mają swoje plusy i minusy. Te z bocznymi czujnikami są wcześniej aktywne do robienia zdjęcia gdy obiekt porusza się z boku, choć i to nie zawsze gdyż zależy to od kąta, odległości i czasu wzbudzenia fotopułapki.
Na pewno fotopułapki z bocznymi czujnikami, szybciej zużywają energię oraz zwykle mają mniejszy kąt czujnika głównego i węższy obiektyw. W przypadku szerszych obiektywów czujniki boczne tracą prawie całkiem swój sens.
Fotopułapki bez czujników bocznych zwykle mają dużo krótszy czas wzbudzenia i dłużej działają na bateriach.

 

Rozważymy temat doboru odpowiedniego urządzenia dla nas.

Fotopułapki to urządzenia z zasady rejestrujące dyskretnie wszystkie zdarzenia, które odbywają się w ich zasięgu. Aktywowane są automatycznie po wykryciu ruchu. Dzięki zastosowaniu specjalnych Diod IR mogą także niezauważalnie rejestrować zdarzenia odbywające się w nocy.

 

Z modułem GSM, czy bez?

  • Fotopułapki bez modułu GSM są tańsze i zwykle różnią się od tych drugich tylko tym, że nie mają możliwości wysyłania zrobionych zdjęć na telefon komórkowy lub e-mail. Zapisują je tylko na karcie pamięci.
  • Fotopułapki z modułem GSM są droższe ale też mają tą przewagę, że w momencie zrobienia zdjęcia wysyłają je na nasz telefon lub e-mail. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza, kiedy używamy fotopułapki do ochrony jakiegoś obiektu. Wystarczy dokupić kartę SIM jak do zwykłego telefonu. Takie przesyłanie danych można w każdej chwili wyłączyć, wtedy fotopułapka działa jak standardowa bez modułu GSM.

 

Zdalne Sterowanie

  • Opcja dostępna tylko w fotopułapkach z modułem GSM. Pozwala nam zarządzać fotopułapką i zmieniać jej ustawienia z dowolnego miejsca przez zwykły SMS lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji na telefon. Umożliwia nam to np. wysłanie specjalnego SMS’a po którym fotopułapka zrobi zdjęcie i odeśle je z powrotem na nasz telefon.

 

„Czarny Błysk” – czyli różnice w diodach IR 940nm i 850nm

  • Diody IR 940nm – określane jako niewidoczne dla ludzkiego oka, i takie też są. W pewnych, rzadkich wypadkach, kiedy ich moc jest bardzo duża, z niewielkiej odległości może być widoczne bardzo słabe zażarzenie się. Jest to jednak w praktyce bardzo ciężkie do zaobserwowania. Dzięki niewidocznemu doświetleniu sprawdzają się idealnie do zabezpieczenia za pomocą fotopułapki obiektu przed ludźmi lub, gdy istnieje ryzyko, że w niedalekiej odległości od miejsca zainstalowania fotopułapki będą poruszać się ludzie.
  • Diody IR 850nm – ich zaleta to delikatnie większa moc i zasięg doświetlenia, a także troszkę mniejsze zużycie energii w porównaniu do diod 940nm. Wadą niestety jest to, iż w nocy mogą być przez moment widoczne w momencie robienia zdjęcia. Jest to blade zajarzenie się (nie jest to błysk!) na ułamek sekundy przy zdjęciu. Polecane są w sytuacjach i miejscach, w których nie ma obawy o zauważenie fotopułapki i jej ewentualną kradzież.

 

Zasięg Fotopułapki. Ale jaki – PIR / Oświetlenia IR / Obiektywu?

  • Jeden to zasięg czujnika ruchu fotopułapki (zasięg PIR). Określa max. odległość z jakiej fotopułapka zostanie wzbudzona, czyli wykona zdjęcie. Zależy on od różnicy temperatury otoczenia i ruchomego obiektu. Większość producentów w specyfikacji podaje zasięg PIR w temperaturze około 25°C. Oznacza to w praktyce, że przy niższej temperaturze zasięg może być większy, natomiast przy wyższej – mniejszy. Zasięg PIR zależy też od wielkości obiektu. Zasięg fotopułapki dla małego obiektu jak np. jeża będzie dużo mniejszy niż dla obiektu wielkości człowieka.
  • Drugi zasięg to zasięg podświetlania IR. Ma on znaczenie tylko w nocy. Określa maksymalny dystans jaki oświetlają diody w punkcie centralnym zdjęcia/filmu. Należy pamiętać, że duży wpływ na niego mają warunki atmosferyczne (np. mgła znacząco zmniejszy ten zasięg) ale i także kontrast pomiędzy obiektem a otoczeniem. Ubrany cały na czarno człowiek na tle czarnego lasu będzie o wiele mniej oświetlony niż tablica rejestracyjna samochodu na tej samej odległości.
  • Trzeci zasięg to zasięg samego obiektywu (ostrzenia). Ponieważ fotopułapka to połączenie w pełni automatycznego cyfrowego aparatu z czujnikiem ruchu to parametry są ustawiane w sposób jak najbardziej uniwersalny. Oznacza to w praktyce, że zdjęcia będą ostre od mniej więcej 3m do nieskończoności. Dzięki temu w dzień można zobaczyć na zdjęciu obiekty oddalone nawet o kilkadziesiąt metrów od fotopułapki.

 

JAKOŚĆ <=> FABRYKA

  • Jakość wykonania oferowanych fotopułapek na rynku różni się od siebie. Te sprzedawane w naszym sklepie są przez nas wcześniej testowane, więc możemy zapewnić iż nie handlujemy tymi słabymi
  • Jakość zdjęć zależy od wielu czynników takich jak: matryca, ilość i zasięg diod w nocy, rodzaj zdjęć noc/dzień, ISO i inne
  • Wszystkie fotopułapki dostępne na rynku w Polsce, Europie czy USA pochodzą z fabryk w Chinach. To czy fotopułapka ma logo Bushnell, Acorn, itp nie znaczy jeszcze nic. W tej samej fabryce w Chinach produkuje się dla wielu klientów urządzenia na tych samych (bądź nie) podzespołach. To odbiorca decyduje czy chce mieć swoje logo na produkcie czy nie. Tak więc jakość nie idzie w parze z logo na aparacie.

 

ZABEZPIECZENIE PRZED KRADZIEŻĄ

  • Jest nie możliwe. Możemy najwyżej trochę skomplikować życie złodziejowi/wandalowi. Żaden nadajnik zabezpieczający, skrzynka „pancerna” nie pomoże. Jak nie uda się mu ukraść to zniszczy: zestrzeli, zamaluje, porąbie. MMS’y nic nam tu nie dadzą. Wystarczy podejść od tyłu albo ubrać kominiarkę na twarz, albo podejść na tyle szybko żeby nie zdążyła zrobić fotopułapka zdjęcia i go wysłać. Trzeba ją po prostu ukryć i liczyć, że jej niepowołany osobnik nie znajdzie.
  • Numer IMEI jest używany przez sieć GSM, aby zidentyfikować konkretne urządzenia, zatem może być używany do zablokowania skradzionych kamer. Na przykład, jeśli fotopułapka została skradziona, właściciel może wziąć z Policji pisemne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży urządzenia (z podanym numerem IMEI, podpisem policjanta i pieczątką), udać się do swojego operatora sieci i zlecić zablokowanie. Taką sprawę można załatwić w Polsce tylko osobiście. Blokada IMEI sprawia, że kamera  jest bezużyteczna, niezależnie od tego czy karta SIM zostanie zmieniona.

   – w modelu SF26CM można podglądnąć numer IMEI w menu.

   – w modelach firmy Acorn znajduję się w środku nalepka z numerem.

 

PARAMETRY

 • czas działania – to raczej parametr orientacyjny. Poducent deklaruje że na bateriach urządzenie w stanie czuwania będzie działać jakiś czas, zwykle od do. Należy tu zwrócić uwagę, że jest to W STANIE CZUWANIA, czyli gdy urządzenie prawie nie zużywa energii. W tych samych warunkach gdy fotopułapka będzie nagrywać film w nocy to rozładuje nawet najlepsze baterię w ciągu kilkudziesięciu minut !!
  Należy też zwrócić uwagę, że czas pracy na bateriach zależy także od temperatury użytkowania (na mrozie żaden akumulator nie wytrzyma) i pojemności zastosowanych baterii/akumulatorków. Oczywiste jest, że użycie akumulatorków 2500mAh wydłuży czas działania 2 krotnie w porównaniu do 1250mAh, choć i to nie jest do końca miarodajne. Dlaczego ? Gdyż zależy to od jakości tychże akumulatorków. Sam napis na nich nie świadczy bynajmniej o ich pojemności. Tutaj „markowe” akumulatorki mają DUŻĄ przewagę.
  Wpływ ma też stopień zużycia akumulatorków.
  Czas działania zależy jednak jeszcze od innych czynników np. czy robmy zdjęcia w dzień czy w nocy. Diody LED zużywają 2-4 razy więcej energii na doświetlenie zdjęcia w nocy, niż samo zrobienie zdjęcia w dzień
 • matryca – nie oznacza to wcale że jest to parametr podany wprost. Zwykle producent w ogóle nie chwali się realnym rozmiarem matrycy, a jedynie pod tym oznaczeniem podaje wielkość maksymalnych interpolowanych zdjęć. To tak jak zwykle w kompaktowych aparatach fotograficznych.
 • maksymalna obsługiwana karta SD– to raczej parametr dla większości nie istotny. Jednak przy tej okazji warto poruszyć kwestię rodzaju kart pamięci. Karta microSD z adapterem to nie dla wszystkich urządzeń to samo co karta SD !!
  Co więcej dla fotopułapek bez modułu MMS raczej szybkość karty nie ma znaczenia, choć gdy będzie ona bardzo duża i wolna mogą wystąpić kłopoty zwłaszcza gdy interwał między zdjęciami będzie ustawiony na krótki.
  Dla fotopułapek z modułem MMS/GPRS bardzo ważne jest aby karta była możliwie jak najszybsza. Najlepiej aby to była karta średniej wielkości dla danej fotopułapki i do tego w klasie 10, czyli karta SDHC klasy 10. Może się zdarzyć, że fotopułapka będzie się zacinać lub nie będzie wysyłać MMSós gdyż nie poradzi sobie z obsługą dużej wolnej karty SD.
 • Obiektyw jest rzeczą istotną z punktu widzenia ustawienia fotopułapki. Nie wchodząc w szczegóły zwykle lepiej gdy jest to obiektyw o jak największym koncie, gdyż te urządzenia robią zdjęcia raczej blisko i nie są tu potrzebne „”tele” obiektywy z wąskim kątem.
 •  Funkcja HD, Full HD, HD Ready.

  W opisach parametrów fotopułapkę  znajdziesz oznaczenia HD  co oznacza rozdzielczość nie mniejszą niż 720 linii poziomych, HD Ready to 1280 x 720 pikseli, zaś Full HD to 1920×1080 pikseli . W instrukcji obsługi producent zawsze specyfikuje ten parametr.

 • Wielkość wyświetlacza LCD jest raczej nie istotna. Służy raczej tylko do konfiguracji i szybkiego podglądu w terenie.
 • Tryb pracy (zdjęcia/filmy/zdjęcia+filmy) – zależy co potrzebujemy
 • czujnik PIR – wykrywa ruch czym decyduje o tym kiedy będzie zrobione zdjęcie. Jest więc ważne jaki ma zasięg i kąt pracy. W dzień dobrze jak ma jak największy zasięg. W nocy wcale nie jest to dobre gdyż może powodować „czarne zdjęcia”, gdy obiekt wyzwoli ruch, ale będzie za daleko by go doświetlić. Na szczęście zwykle jego czułość można regulować. Co do kąta pracy to zwykle jest on nieco większy niż kąt obiektywu, co ma znaczenie dla wzbudzenia ze stanu czuwania.
  Zasięg czujnika ruchu zależy także od temperatury, a dokładniej od różnicy temperatur. Upraszczając: gdy jest ciepło zasięg się automatycznie zmniejsza a gdy jest zimno zwiększa.
  Jeszcze jedna sprawa związana z czujnikiem PIR. Może go oszukać kiwająca się przed nim gałąź (zwłaszcza na słońcu), będzie też działał wadliwie gdy fotopułapka jest zamontowana nie stabilnie np. na chwiejącym się na wietrze drzewie.
 • Boczne czujniki PIR pozwalają wcześniej wzbudzić fotopułapkę ze stanu uśpienia. Dzięki temu redukuje się czas na zrobienie pierwszego zdjęcia, aż do czasu ponownego przejścia w stan uśpienia. Przydają się zwłaszcza gdy chcemy sfotografować obiekty poruszające się prostopadle do aparatu.
 • Triger time czyli szybkość migawki/maksymalny czas wzbudzenia . Jest to szczególnie ważny parametr gdy chcemy uchwycić obiekty pozostające krótko przed obiektywem.
 • Ilość diod generalnie im więcej tym lepiej, bo zasięg doświetlania jest lepszy. Negatywną sprawą jest pobór energii, który rośnie wraz z ilością diod.
 • Rodzaj diod i zasięg doświetlania temat został opisany w punkcie „czarny błysk”
 • interwał – bardzo ważny parametr. Decyduje o tym jaki minimalny okres czasu fotopułapka ma odczekać po zrobieniu zdjęcia do kolejnego. Przykład: fotografujemy dziki przy nęcisku. Gdybyśmy ustawili interwał za krótki np. 5 sekund to w przypadku gdyby dziki były na nęcisku dłuższą chwilę to zapełniły by zdjęciami całą kartę lub rozładowały akumulatorki i nie mielibyśmy kolejnych zdjęć. Gdy jednak interwał będzie rozsądnie dłuższy np. 60 sekund to fotopułapka będzie robić zdjęcia co 60 sekund dopóki będą dziki. Gdy sobie pójdą fotopułapka znowu będzie czekać by niezwłocznie zrobić kolejne zdjęcie po wykryciu ruchu i następne po 60 sekundach jeśli ruch będzie ciągle w jej zasięgu trwał
 • Tryb pracy diod LED w niektórych fotopułapkach można ustawić opcję aby działały bez użycia diod LED przez całą dobę lub aby ich używały cały czas. Standardowo zawsze są one automatycznie przełączane dzień/noc
 • Wielkość zapisywanych zdjęć parametr mówi sam za siebie. Nie ma wpływu na format zdjęć wysyłanych MMS”em
 • zdjęcia seryjne można zrobić kilka zdjęć za jednym wykryciem ruchu
 • „periodic shoot” lub „time laps” bardzo ważny parametr dla osób fotografujących otoczenie bez względu na ruch lub fotografujących zwierzęta zimnokrwiste. Fotopułapka robi zdjęcie niezależnie od tego czy wykryje ruch czy nie, co zadany okres czasu np. co 15minut
 • timer funkcja ważna gdy montujemy fotopułapkę w miejscu, w którym nie chcemy aby aktywność przed nią wywoływała zdjęcia w określonej porze. Np. chcemy złapać złodzieja w magazynie gdzie w ciągu dnia kręcą się pracownicy. Magazyn działa od 8:00 do 18:00, więc chcemy aby fotopułapka była aktywna tylko w okresie od 18:00 do 8:00 czyli wtedy kiedy grasuje złodziej.
 • rozdzielczość filmów powinien podawać format filmu oraz koniecznie ilość klatek na sekundę => fps
 • dane na zdjęciu na zdjęciach mogą być zapisywane takie informacje jak data, godzina zrobienia zdjęcia, faza księżyca, temperatura otoczenia oraz numer seryny. Ten ostatni ma znaczenie gdy używamy kilku fotopułapek i chcemy odróżniać zdjęcia zrobione na każdym aparacie.
 • hasło niestety nie zabezpiecza przed kradzieżą fotopułapki. Uniemożliwia jedynie przeglądanie zdjęć/filmów zrobionych na urządzeniu.
 • pogodo-odporność wszystkie fotopułapki są dobrze zabezpieczone przed deszczem i słońcem. Niektóre bardzo dobrze.
 • Opcje czasem bardzo przydatne takie jak wskaźnik laserowy punktu celowania, pilot czy wysyłanie zdjęć jako pakietów danych przez SMTP zamiast MMS

Montaż urządzenia wydawał by się prosty ale trzeba pamiętać o kilku parametrach. Niektóre fotopułapki posiadają tzw wskaznik laserowy co ułatwia orientację w ustawianiu a dodatkowo jeśli posiada wyświetlacz to w pozycji konfiguracyjnej możemy zobaczyć to co uzyskamy na zdjęciu.

W kolejnym etapie omówimy zasięg fotopułapki bo przecież nie działa ona w nieskończoność i jest ograniczona zasięgiem czujnika ruchu oraz podświetlenia do zdjęć nocnych.

Zasięg ale jaki ?

Często zdarza się, że ktoś nas pyta o zasięg fotopułapki. Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Dlaczego ? Gdyż nie wiadomo o jaki zasięg chodzi pytającemu.

A więc tak można mówić o zasięgu:

 1. Czujnika ruchu. Czujnik ruchu czyli PIR, a w przypadku gdy jest ich więcej to główny czujnik ruchu (main PIR) ma określony przez producenta zasięg. Zwykle jest to między 8 a 20 m. Może on być regulowany w niektórych modelach przez nastawy czułości Niska/Średnia/Wysoka (Low/Middle/High). Jest to parametr podawany przez producentów w temp poniżej 25° C. Jest to o tyle istotne, że czujnik działa na zasadzie wykrywania różnicy temp. Można przyjąć, że im temperatura jest niższa tym bez zmieniani żadnych parametrów w fotopułapce zasięg jest większy. Oczywiście przy wyższej temp. zasięg fotopułapek się zmniejsz. O ile może się zmienić ? Nie da się tego jednoznacznie określić. Bardzo uśredniając można przyjąć, że nawet o +/- 25%.
  Zasięg bocznych czujników ruchu działa analogicznie.
 2. Zasięg robienia zdjęcia. Parametr nie definiowany przez producentów. Generalizując w dzień będzie to zdjęcie czytelne od 1m do „nieskończoności”. Czyli od minimalnego zakresu ostrzenia danej fotopułapki aż po tło.
  W nocy maksymalny zakres wyznacza zasięg podświetlania IR, o czym w następnym punkcie. Minimalny zakres to zwykle min. 3 metry. Jest to spowodowane siła doświetlania diodami LED, które zachowają się jak lampa błyskowa w aparacie. Oczywiście ta lampa będzie nie widoczna, ale jak w każdym przypadku obiekt będący zbyt blisko zostanie prześwietlony (będzie biała plama).
 3. Zasięg podświetlania IR. Ten parametr producenci określają, ale w dużym przybliżeniu. Dla nas ważne jest aby zasięg IR był nie mniejszy niż PIR. Inaczej zdjęcia wyzwolone przez obiekt na pograniczu wykrywalności czujnika PIR będą „puste”, tzn nie zobaczymy naszego obiektu, który uruchomił fotopułapkę. Oczywiście ten zasięg a dokładniej moc doświetlenia jest mocno umowna gdyż coś co dla kogoś będzie nieźle widocznym wilkiem na 15m dla innych będzie tylko czarną plamą z błyszczącymi ślepiami.
  Nie można też w tym przypadku popadać w maksymalizm gdyż zasięg IR „kosztuje” fotopułapkę energię (zwykle od 4-6 razy większe zużycie niż przy zdjęciach w dzień).

Siła podświetlania czyli diody LED w praktyce

Diody LED różnice

Generalnie w sprzedaży są dwa rodzaje diod. Są biorąc historycznie diody 850nm oraz diody 940nm popularnie zwane czarnym błyskiem.

Wbrew obiegowej opinii niemal wszystkie fotopułapki są dostępne zarówno z diodami 850nm jak i 940nm. Sama konstrukcja fotopułapki się niczym nie różni. Jedyna widoczna różnica to kolor diod, gdyż diody 850nm są „białe” tj. przeźroczyste, a diody 940nm są ciemne (czarne, fioletowe, niebieskie itp. ).

Różnic tych niewidocznych z zewnątrz jest więcej. Z tych istotniejszych to:

– diody LED 850nm zużywają mniej energii niż 940nm i to znacznie mniej, gdyż wg. producentów jest to od 4-8 razy mniej. Wynika z tego iż nasza fotopułapka znacznie dłużej podziała z diodami 850nm niż 940nm przy zdjęciach w nocy;

– co zaskakujące diody 850nm pomimo zużywania mniej energii są mocniejsze, mają większy zasięg. Wynika to z faktu iż jest to spowodowane emitowania innej długości fali a nie potrzebnej do tego energii.

– zaletą diod 940nm, gdyż jakąś zaletę muszą mieć, jest to że są zupełnie (lub niemal zupełnie) niewidoczne dla oka. Niektórzy producenci deklarują, iż zupełna niewidoczność jest dopiero od 2-3 m, ale wynika to chyba raczej z asekuracji, gdyż w praktyce nie da się zauważyć momentu robienia zdjęcia przy diodach 940nm. Jest to duży plus gdy chcemy ukryć fotopułapkę przed niepowołanym „gościem”.

Uwaga ! Fotopułapka z diodami 940nm wprawdzie jest zupełnie niezauważalna ze względu na brak błysku, ale z bliskiej odległości można w ciszy usłyszeć czasem dźwięk migawki, co też potrafi ją zdradzić. Podkreślam, że musi być cicho i musi się być bardzo blisko.

Uwaga ! Fotopułapke z modułem MMS może też zdradzić obecność bliska głośnika, gdyż w momencie wysyłania MMS może on charakterystycznie „zamruczeć”. Aby tak się stało głośnik musi być bardzo blisko tj. max kilka centymetrów od fotopułapki.

Odwieczny problem ile nam to wytrzyma bez dotykania 🙂

Orientacyjny czas pracy na bateriach

Test jest zrobiony w celu pokazania różnic. Celowo nie podaje się pojemności baterii.

Czas pracy zawsze jest zależny od pojemności baterii/akumulatorów, ich stopnia zużycia, ustawionych w Fotopułapce parametrów, ale także od temperatury otoczenia.

Dla akumulatorków wartości te są za każdym razem nieco mniejsze (zużycie wraz z cyklami ładowania).

 

Założenia: LCD wyłączone; PIR na standard; funkcja GPS/MMS/SMTP wyłączona; temperatura otoczenia +20 C

Test wykonany przy 8 bateriach Alkalicznych AA 

Liczba zdjęć wykonanych dziennie

Czas pracy

Liczba nagranych klipów dziennie

Czas pracy

diody IR LED włączone (800mA)

diody IR LED włączone (800mA)

5MP 100 zdjęć

51 dni

320× 240

10 sek

10 klipów

43 dni

8MP 100 zdjęć

49 dni

640× 480

10 sek

10 klipów

42 dni

12MP 100 zdjęć

45 dni

1280× 720

10 sek

10 klipów

40 dni

diody IR LED wyłączone (150mA)

diody IR LED wyłączone (150mA)

5MP 100 zdjęć

59 dni

320× 240

10 sek

20 klipów

119 dni

8MP 100 zdjęć

55 dni

640× 480

10 sek

20 klipów

113 dni

12MP 100 zdjęć

51 dni

1280× 720

10 sek

20 klipów

101 dni

 

Akcesoria podstawowe takie jak np. karta sim, karta pamięci oraz wcześniej wspomniane baterie akumulatorki zawsze podwyższają nam koszt samej fotopułapki. Szybka kalkulacja dla dodatkowego osprzętu jeśli zakupimy 8 akumulatorków markowych o pojemności 2700 oraz kartę pamięci w klasie 10 o pojemności 32 gb mamy kwotę około 150 zł. Dodatkowo mamy jeszcze zakup karty sim np w Play z kontem załadowanym bezterminowo za 50 zł koszt karty z rejestracją 55 zł. Także do ceny samego urządzenia należy doliczyć koszt dodatkowy ale podstawowy.

Orientacyjne ilość zdjęć lub filmów możliwe do zapisania na karcie różnej wielkości

Uwaga!!! Zwykle zalecane karty pamięci to karty SD a NIE mikroSD z adapterem

 

     Karta SD pojemność

1GB

2 GB

4 GB

8 GB

16 GB

32 GB

Photo (zdjęcia)

5MP 705 1373 2823 5517 11141 244962
8 MP 452 882 1813 3544 7157 14241
12 MP 201 392 806 1575 3181 6326

Video (godziny hh:mm:ss)

720P HD 00:09:27 00:18:32 00:38:15 01:14:53 02:31:20 04:53:40
640×480 00:26:01 00:50:48 01:44:33 03:24:27 06:52:58 13:09:27
320×160 01:14:07 02:24:28 04:57:04 09:40:39 19:32:30 39:15:10

 

Najważniejsze dane konfiguracyjne w naszym kraju w jednym miejscu bezpośrednio do wpisania w ustawieniach.

W przypadku fotopułapek warto wspomnieć, że możemy doposażyć się w akcesoria dodatkowe takie jak: dodatkowe zasilanie bateryjne, ładowarki solarne, dodatkowe punkty oświetleniowe w postaci niezależnych paneli diod, uchwyty montażowe, skrzynki zabezpieczające, anteny, kłódki do zabezpieczeń oraz linki stalowe, banki pamięci niezależne od fotopułapek które można ukryć. Wybór jest ogromny myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij