Wosk … wosk … wosk – Węza … węza … odwieczny problem pszczelarzy.

Witajcie moi drodzy w dzisiejszym temacie chciałem opisać sytuację z woskiem i jak wykonać własną zdrową i czystą węzę z zamkniętego obiegu wosku.

Zacznę od wpisu kolegi pszczelarza Tomasza Stańczuka

„Podstawą zdrowego rozwoju pszczół jest ekologiczny wosk .
Dorobiłem się w tym sezonie 24 kg wosku wytopionego z samych odsklepin . Od 3 sezonów do leczenia pszczół stosuje tylko kwasy organiczne co gwarantuje brak zanieczyszczeń wosku.
Wosk doprowadzam do wrzenia ( 160 ‚C ) przez okres 1 godz.
Produkuje na własne potrzeby węzę i gorąco wszystkich namawiam do zamknięcia obiegu wosku swoich pasiekach.
Rozwój rodzin jest niesamowity !!!” Tomasz Stańczuk

tekst pochodzi z prywatnego posta na forum eko pasieka dr. Kwaska i z tym twierdzenie zgadzam się osobiście i podpisuję obiema rękami. 🙂

Nie będę powielał tematów związanych z zawartością węzy która znajduje się w obiegu handlowym oraz która lepsza a która gorsza, do tego pszczelarze dochodzą sami i dokonują mam nadzieję odpowiedzialnych wyborów.

Na łamach tego artykułu pokaże wam (z pomocą Tomasza Stańczuka z eko pasieka dr. Kwaska i jego artykułu) jak można w prosty – tani – domowy bez konieczności korzystania z specjalistycznych maszyn i co najważniejsze zdrowy pozyskać wosk oraz wykonać z niego węzę w zaciszu domowym.

Cały schemat był opracowany bardzo dawno nie jest to innowacja w dziedzinie pszczelarstwa ale z tego co się orientuję większość pszczelarzy poszła na łatwiznę i woli własny wosk pozyskany z uli odesłać do producenta i czekać na gotowy produkt. Oczywiście nic w tym złego nie ma jak najbardziej można w ten sposób to wykonać jednakże zadam bardzo ważne pytanie… Na ile jesteśmy pewni lub mamy świadomość tego co w naszej węzie się znajduje po odbiorze od przetwórcy? Nikt tego nie wie do póki nie wykona badań.

Dr. Kwasek pokazuję starą i sprawdzoną metodę (którą także stosuję u siebie w pasiece) przetwarzania wosku na własne potrzeby i sposób na wykonanie w prosty sposób węzy w własnej pracowni.

Na początku zapraszam do obejrzenia filmów które zostały zamieszczone na portalu youtube autora Marka Woś i moim zdaniem dokładnie opisują zagadnie związane z wyrobem węzy jej budową i zachowaniem pszczół podczas odbudowywania komórek.

Co nam jest potrzebne aby dobrze obrobić wosk w domu i przygotować się do produkcji węzy:

 • stary sokownik który posłuży nam do wytapiania wosku (lub fachowo wytapiarka do wosku)
 • wiaderka
 • stół roboczy
 • ja używam do sterylizacji frytkownicę gastronomiczną co ułatwia mi doprowadzeni wosku do temperatury 160 stopni oraz płynną regulację temperatury wosku przy nanoszeniu wałkiem na formatkę silikonową

Co nam jest potrzebne do produkcji formatek sylikonowych:

 • sylikon wysokotemperaturowy ja używam czerwone ze względu na to że dobrze na nim widać warstwy stygnącego wosku
 • 2 arkusze szyby większe od formatu węzy jaki chcemy wykonać o około 5 cm
 • pojemnik na ciepłą wodę (ciepłą woda posłuży nam do upłynnienia sylikonu staje się on wtedy bardziej plastyczny i lepiej się go nakłada na wzór)
 • taśma (ja używam do tego taśmy a dokładnie uszczelki okiennej 5 mm która tworzy nam dystans i obramowanie uzyskanego arkusza z silikonu)
 • arkusz węzy który posłuży nam jako wzór dla odwzorowania
 • rakla lub jaka szpachelka
 • stół roboczy

Co nam potrzebne do wykonania węzy:

 • wałek malarski najlepiej cienki z drobnym włosiem możliwie jak najszerszy aby na formatce sylikonowej wykonywać jeden ruch nałożenia na powierzchnię
 • stół roboczy
 • wcześniej wykonane formatki
 • frytkownica z regulacją temperatury

Poniżej zamieszczam 2 filmiki gdzie pokazany jest sposób wykonania arkusza silikonowego oraz sposób produkcji węzy.

Myślę że cały schemat jest bardzo czytelny i teraz każdy będzie wiedział jak wykonać własny arkusz jako wzór do produkcji węzy.

Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do dyskusji w temacie na naszej stronie, lub w temacie dr. Kwaska.

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij

%d bloggers like this: