LECZENIE MIODAMI

Apiterapia oznacza leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Jednak rola miodu, propolisu czy mleczka pszczelego nie ogranicza się tylko do domowego zastosowania. Substancje pochodzące z produktów pszczelich są także podstawą leków, które stosuje się dziś w wielu dziedzinach medycyny konwencjonalnej. Sprawdź, na czym polega apiterapia i w leczeniu jakich chorób się ją wykorzystuje.

Apiterapia (od. łac. apis – pszczoła i grec. therapia – leczenie) oznacza leczenie chorób produktami pszczelimi, takimi jak miód, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, pierzga, propolis (kit pszczeli), mleczko pszczele, zasklep miodowy i jad pszczeli. Jednak rola popularnych produktów pszczelich nie ogranicza się tylko do domowego stosowania. Są one także surowcem, z których wyodrębnia się ekstrakty, będące później podstawową substancją czynną wielu leków, które fachowo nazywa się apiterapeutykami. Są one dziś stosowane w prawie każdej dziedzinie medycyny konwencjonalnej, m.in. w dermatologii, pediatrii, ginekologii, laryngologii, chirurgii, kardiochirurgii oraz ortopedii. Zaletą preparatów opartych na produktach pszczelich jest to, że można je spożywać niemal bez ograniczeń, ponieważ – w przeciwieństwie do niektórych innych specyfików – nie można ich przedawkować.

Apiterapia – leczenie jakich chorób może wspomóc miód?

  • wielokwiatowy – łagodzi alergie dróg oddechowych, ochrania serce i naczynia krwionośne, wzmacnia organizm przy wyczerpaniu fizycznym i psychicznym;
  • gryczany – chroni przed miażdżycą, a tym samym przed chorobami krążenia, wspomaga leczenie i zapobiega niedokrwistości z niedoboru żelaza, działa odtruwająco i wspomaga pracę wątroby;
  • lipowy – ma działanie napotne, przeciwgorączkowe i wykrztuśne, dlatego wspomaga leczenie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto wzmacnia serce, wspomaga pracę układu nerwowego, zwiększa odporność na stres;

WARTO WIEDZIEĆ>> Naturalny miód. Jak rozpoznać prawdziwy miód?

  • akacjowy – można go stosować pomocniczo przy zaburzeniach trawienia (zgaganadkwasota), wspomaga pracę nerek i układu moczowego, łagodzi objawy przeziębienia;
  • rzepakowy – można go stosować w stanach zapalnych dróg oddechowych, by wzmocnić serce, wspomóc pracę wątroby i dróg żółciowych;
  • spadziowy – ten z drzew iglastych można stosować m.in. przy zaparciachbiegunkach lub nerwicach, a ten z drzew liściastych wspomaga pracę wątroby, nerek i dróg moczowych;
  • wrzosowy – może być stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz przy problemach z prostatą;

To ci się przyda

To ci się przyda

Aby produkty pszczele wykazywały swoje lecznicze właściwości, należy spożywać je w odpowiedni sposób. Na przykład miód powinien być spożywany w swojej naturalnej postaci i temperaturze, bez podgrzewania. Dużym błędem jest rozpuszczanie go w płynach. Wówczas do organizmu dostają się jedynie substancje rozpuszczalne w wodzie. Z kolei te nierozpuszczalne – hormony roślinne – osiadają na ścianach naczyń.

Apiterapia – właściwości lecznicze innych produktów pszczelich

Wosk pszczeli znalazł zastosowanie w kosmetyce jako składnik m.in. kremów i maści, które można stosować np. przy trudno gojących się ranach, czyrakachartretyzmie i schorzeniach reumatycznych.

Warto wiedzieć

Ważne

Świece z wosku pszczelego delikatnie pachną, likwidują brzydkie zapachy, jonizują powietrze, działając kojąco na organizm. Udrażniają zatoki, łagodzą katar, koją system nerwowy i uspokajają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi i, zdaniem bioenergoterapeutów, neutralizują szkodliwe działanie promieniowania urządzeń elektrycznych (telefon komórkowy, komputer, kuchenka mikrofalowa). Jeśli nie ma w domu alergika, warto z nich korzystać na co dzień. 10-15 minut dziennie spędzone przy zapalonej świecy poprawi samopoczucie, wzmocni organizm i ukoi nerwy.

Pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli, obnóża pszczele), ze względu na sporą zwartość substancji białkowych, jest polecany osobom, które zmagają się z niedoborem białka w diecie (np. wegetarianie). Ponadto może być stosowany pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub przy chronicznym zapaleniu wątroby i dróg żółciowych. Wykazuje również właściwości antybiotyczne, odtruwające i wzmacniające organizm. Naukowcy twierdzą, że pyłek kwiatowy pomoże złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

SPRAWDŹ>> NAPIĘCIE PRZEDMIESIĄCZKOWE – pyłek kwiatowy w walce z PMS

Pierzga, czyli utrwalony pyłek kwiatowy, działa regenerująco, w związku z tym można po nią sięgać w stanach chronicznego zmęczenia, po przebyciu chorób czy zabiegach operacyjnych. Ponadto wzmacnia układ nerwowy, dlatego sprawdzi się w stanach przemęczenia psychicznego, przy depresji lub podczas intensywnego wysiłku umysłowego. Ze względu na zwartość witaminy K, można ją stosować przy dolegliwościach wynikających ze złego stanu naczyń krwionośnych. Ponadto pierzga zawiera znacznie więcej białka niż pyłek kwiatowy.

Apiterapia – przeciwwskazania

Z apiterapii powinny zrezygnować osoby uczulone na miód i inne produkty pasieczne. Alergia na miód i inne pszczele wyroby występuje rzadko i zwykle pojawia się u uczulonych na pyłki roślin oraz jad owadów.

Przed apiterapią z lekarzem powinni skonsultować się cukrzycy.

Propolis to lepka substancja, którą pszczoły uszczelniają ul (stąd inna nazwa – kit pszczeli). Propolis można stosować pomocniczo przy schorzeniach w obrębie jamy ustnej, np. przy zapaleniu dziąseł, po wyrwaniu zęba czy przy paradontozie. Ponadto dzięki silnym antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym właściwościom wspomaga leczenie chorób skórnych, takich jak, np. grzybica czy trądzik, oraz łagodzi oparzenia i przyśpiesza gojenie się ran. Kit pszczeli poleca się także osobom zmagającym się z wrzodami i ze stanami zapalnymi gardła.

SPRAWDŹ>>Propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy jako składniki kosmetyków

Mleczko pszczele wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy (m.in. zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa ilość krwinek czerwonych, a tym samym zapobiega anemii) oraz układ nerwowy (zmniejsza zmęczenie, dodaje energii, polepsza samopoczucie). Ponadto mleczko pszczele znalazło zastosowanie w dermatologii, gdyż skraca czas gojenia się ran, odleżyn i oparzeń, a także wspomaga leczenie łojotoku i egzem łojotokowych czy liszajów.

Z kolei leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) polega na żądleniu pszczół lub podawaniu pacjentowi jadu w zastrzykach. Jad pszczół może być stosowany także w postaci kremów, maści lub inhalacji. Apitoksynoterapia jest pomocna przy schorzeniach, takich jak reumatyzm, artretyzm i gościec. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu nerwicneuralgii nadciśnienia. Jadem pszczelim leczą się też osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane.

Jad pszczeli wykorzystuje także apipunktura (akupunktura z zastosowaniem jadu pszczelego).

Ważne

Ważne

Jad pszczeli tylko pod nadzorem lekarza

Jad pszczeli to silnie działająca substancja, która u osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny – co może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego stosowanie jadu pszczelego musi odbywać się pod nadzorem lekarza, po wykonaniu odpowiednich badań.

Warto wiedzieć, że bazą do wyrobu apiterapeutyków są także ekstrakt DNA larw pszczół (tzw. czerw pszczeli) oraz ekstrakt zasklepu miodowego (jest wytwarzany z wosku, pierzgi, propolisu oraz miodu). Wykazują one działanie przeciwbakteryjne oraz zapoczątkowują procesy odnowy uszkodzonych tkanek.