Lipa (Tilia) jako pożytek …

Lipa rozpoczyna kwitnienie już w połowie czerwca i jeśli występuje w większych ilościach daje zwykle dobry pożytek. Nektarowanie bywa jednak zawodne. Kwiaty posiadają bowiem płytkie nektarniki, które łatwo wysusza wiatr. Są też one wypłukiwane przez deszcze. Legenda lipy jako najdoskonalszego źródła pożytku zdaje się być przesadzona podobnie jak podawane w wielu źródłach dane o wydajności sięgającej 70 kg z jednego drzewa. Poszczególne odmiany lipy różnią się od siebie dość znacznie terminem kwitnięcia. Ma to swoje zalety, bo pożytek jest ciągły i potrafi trwać aż 5 tygodni, ale ma też i swoje wady, bo mimo występowania dość licznego drzewostanu pożytek może być niezbyt obfity.
Lipy należą też do drzew, na których często pojawia się spadź. Produkują ją mszyce zdobniczki lipowej, wylęgającej się na początku maja. Najwięcej spadzi produkują one w lipcu. Przy sprzyjającej pogodzie masowo wystąpić spadź daje pszczołom lepszy pożytek niż nektarujący kwiatostan.

Miód lipowy zalecany jest przy leczeniu zapalenia oskrzeli, grypie i wszelkiego typu przeziębieniach. W postaci płynnej jest zielonkawożółty, ma ostry smak oraz silny i przyjemny aromat. Krystalizuje w postaci grudek, zmieniając przy tym barwę na jasnożółtą.

Related Post

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij