Plany na przyszły rok …

Tak dziś jest ten dzień gdzie spokojnie przy gorącej kawie i komputerze można usiąść do planowania przyszłego sezonu w związku z wyjazdami na pożytki oraz planowanym wysiewem i kwitnieniem roślin w okolicy pasiek.

Od czego zacząć? Jak za to się zabrać? Co jest nam potrzebne? Na co zwrócić uwagę aby przyszły sezon był obfity w miody?

My robimy to tak 🙂

Niedziela 09-12-2018 wstaję rano za oknem deszcze i temperatura o dziwo jak na 09 grudnia / +8 stopni. Szybkie śniadanie i wyciągniecie materiałów koniecznych do planowania. Ze względu na to, że nie jesteśmy pasieką z dużą historią nasze notatki pasieczne nie sięgają daleko, ale kalendarze są. Więc wyciągamy notatniki oraz terminarze zakwitu i plany tras wędrówek na pasieczyska z roku poprzedniego i wstecz.

Założenia podstawowe: Określam mniej więcej siłę swoich pasiek i analizuję pod kątem ilości rodzin zdolnych do pracy. U nas odbywa się to na zasadzie stanu pasieki w roku poprzedzającym umniejszając o przyjęty procent strat zimowych. Czyli jak to u pszczelarzy jest jak przygotujesz pszczoły w roku 2018 tak będą pracowały w roku 2019. Każdy tak ma i nie ma co się spierać taka jest kolej gospodarowania z pszczołami. Nie będę rozpisywał ilości ponieważ to każdy dostosuje do swojej pasieki, ale podam ramowy schemat działań jakie wydają nam się oczywiste. Wiadomą koleją rzeczy jest to, że spotykamy sytuacje nie przewidziane w czasie, ale pszczelarz to sprytna osoba która ma w ręku wiele fachów i poradzi sobie w każdej sytuacji.

Ramowy szablon prac na sezon 2019 w naszej pasiece jeśli chodzi o prace związane z roślinami miododajnymi oraz pożytkami, Nie będziemy opisywać schematów miodobrania itp. ponieważ to wyznacza nam siła pożytków a tego nie jesteśmy w stanie zaplanować możemy jedynie się dostosować do sytuacji uwzględniając nasz kalendarz pożytków.

Dysponujemy 4 pasiekami stacjonarnymi i pożytkami na wyjazdach. U nas podział odbywa się:

  • pasieka towarowa w okolicy do 1.5 kilometra występują takie pożytki jak: rośliny polne / wiosenne, rośliny uprawne / rzepak w ilości około 150 hektarów, graniczymy z lasami liściastymi i iglastymi oraz na jesieni mamy dostęp do 8 hektarów nawłoci na tej lokalizacji przetrzymujemy rodziny na stałe korzystając z pożytków oraz zabieramy na wyjazdy w okresach między pożytkowych
  • pasieka towarowa leśna – ulokowana jest w lesie liściastym pow 1.5 hektara oraz graniczy z lasami państwowymi iglaste i liściaste, w okolicy występują także pola uprawne w większości zboża i rzepak oraz nawłoć
  • trzecia z naszych pasiek jest to tzw pasieka zarodowa na którą przywozimy nowo tworzone rodziny które są pod stałym nadzorem w okolicy mamy pożytki typu rzepach, sady owocowe, nawłoć, rośliny polne i ogrody działkowe oraz wiele wiele innych w obrębie pasieki zarodowe dysponujemy działkami o powierzchniach łącznie około 1.5 hektara promień do 500m na który obsiewamy facelia – słonecznik – nostrzyk – ogórecznik
  • czwarta pasieka znajduje się ściśle na terenach leśnych w centrum lasów państwowych Dolina Baryczy Natura 2000 gdzie korzystamy z pożytków o wyjątkowych i unikalnych kompozycjach dysponujemy także teren o powierzchni około 3 hekatrów gdzie wysiewamy facelie jako pożytek i dodatek

Ramowy plan działań;

Listopad 2018

Rodziny zazimowane na pasiece zarodowej, zwiezione i przygotowane do zimowli oraz do rozwózki na sezon wiosenny 2019. Czas na prace polowe w miesiącu listopadzie koncentrujemy się na przygotowaniu gruntów które obrabiamy sami na przyszły sezon. Na początek działamy celem wykoszenia działek do naszej dyspozycji i używamy do tego kosiarki bijakowej ustawionej na minimum. Wszystkie grunty są wykoszone i zabronowane. Nie przeprowadzamy orki ze względu na pozostawienia w stanie przybliżonym do pastwisk i łąk.

Grudzień 2018

Sezon intensywnej pracy na zapleczu pasieki 😉 każdy pszczelarz dobrze wie że pracy jest bardzo dużo także po sezonie także zabieramy się za produkcję ramek / korpusów / dennic / daszków / oraz przygotowujemy zaplecze transportowe i logistyczne na sezon 2019. Przy odpowiednie aurze możemy delikatnie kontrolować nasze rodziny i w razie konieczności reagować.

Styczeń i luty 2019

Czas na konkretne planowania o znakowanie uli. Przechodzimy do prac związanych z rozbudzenie rodzin. Zaopatrujemy się w niezbędne pożywki wiosenne celem uzupełnienia dity dla pszczół.  W naszym przypadku jest to:  świeże poidło na pasiece wraz z stosowanymi przez naszą pasiekę naturalnymi probiotykami, zapewniamy także ciasto wysoko białkowe pszczele do każdego ula w ilości około 1 kg poddawane różnie w okresie styczeń marzec w zależności od pogody i przeznaczenia rodziny na pożytek.

Marzec 2019

I tutaj naszym zdaniem zaczyna się sezon pełnym wymiarem. Zaraz po przesileniu wiosennym 20 marca przewozimy rodziny na wcześniej zaplanowane i podzielone pasiek. Wytycznych jest wiele wspomnę o kilku kryteriach jakimi my się posługujemy: w pasiece posiadamy dwa typy ramek wielkopolska oraz warszawska poszerzana, posiadamy także aktualnie 3 linie pszczół które staramy się przydzielić do odpowiednich grup lokalizacji, korzystamy z różnych pożytków od wczesnej wiosny do jesieni.

Po podzieleniu rodzin i oznakowaniu uli przewozimy na określone pasieczyska stacjonarne. W tzw miedzy czasie mamy planowane wysiewy roślin miododajnych dla naszych korzyści, wysiewamy facelie – ogórecznik – mieszankę roślin miododajnych w okolicy pasieki zarodowej (rożne terminy nektarowania roślin zapewnia ciągły pożytek – mieszanka łąkowa. Nie rozpiszę tutaj terminarza, ponieważ jest to zmienna i wnioski są wyciągane na bieżąco z obserwacji przyrody jednakże wspomnę sprawdzoną metodę którą się posługujemy jakiś czas temu wysadziliśmy Śliwkę Mirabelkę która jest naszym wyznacznikiem w terminach jako start.

Kolejne etapy oraz szczegółowe zadania w naszym kalendarzu rozpiszę po burzliwej niedzieli 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Dolnośląskie Miody

Related Post

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij