Woda z cukrem, melasa albo syrop zamiast miodu. Oszuści nie próżnują…

Co siódmy miód z przebadanych próbek z całego świata jest sfałszowany. Popyt na ten produkt rośnie, gdy pszczoły w wyniku zatrucia środowiska naturalnego produkują go coraz mniej. Ceny zatem rosną, a oszuści znaleźli sposób na łatwy zarobek.

– Miód został przez Komisję Europejską zaliczony do grona 10 najbardziej zagrożonych fałszerstwem produktów spożywczych. Znalazł się na 6. miejscu listy – powiedziała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Andreja Kandolf Borovsak ze Słoweńskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.

„Fakt” podaje, że miód najczęściej fałszuje się dodatkiem cukru, melasy, syropu ziemniaczanego lub syropu cukrowego. Substancje te są znacznie tańsze od miodu, a zwykły konsument nie jest w stanie smakiem wyczuć fałszerstwa.

Inną metodą oszukiwania konsumentów jest mieszanie różnych rodzajów miodów i podawanie nieprawdziwych informacji o pochodzeniu produktu.

– Spośród tysięcy zebranych próbek miodu aż 14 proc. okazało się oszukanych – powiedziała Borovsak.

Fałszerstwa to niejedyny problem związany z miodem dostępnym w sklepach. Prawdziwą plagą staje się skażenie ich pestycydami, które wykorzystywane są w rolnictwie.

Badania wykazały, że 75 proc. próbek zawierała śladowe ilości co najmniej jednego pestycydu z grupy neonikotynoidów. Na szczęście w żadnym przypadku nie zostały przekroczone normy bezpieczeństwa.

Artykuł pochodzi: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/woda-z-cukrem-melasa-albo-syrop-zamiast-miodu-oszusci-nie-proznuja,6003.html

AUTOR TEKSTU: (EM) | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
07-09-2018,9:30 AKTUALIZACJA: 07-09-2018,9:38
źródło: „Fakt”

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij

%d bloggers like this: