Wykopane – wygrzebane – znalezione … Kamil Małkowski    

Za zgodną naszego kolegi z portalu pszczelarskiego chcielibyśmy pokazać wam znalezisko jakie odkrył w domu rodzinnym swojego wuja.

„Broszurę „Mały Poradnik Rolnika” Pani Jadwigi Guderskiej pt. „Jak założyć i prowadzić pasiekę” znalazłem w domu mojego zmarłego wuja Michała Pepłowskiego wraz z innymi rolniczymi pozycjami Żywo interesowały go pszczoły. Posiadał pasiekę złożoną z kilkunastu pni. Z racji tego, że był stolarzem sam konstruował ule oraz niezbędne w pszczelarstwie narzędzia np. rękojeść dłuta do czyszczenia ramek osadzona jest w łusce po pocisku. Po śmierci wuja w 2002 roku nie było komu zająć się pasieką. Obecnie staram się wskrzesić naszą rodziną tradycje, a pomaga mi w tym Koło Pszczelarskie w Różanie wraz z jego przewodniczącym Panem Danielem Bodziak. ”

Z poważaniem,

Kamil Małkowski

Myślę, że historia ciekawa i pewnie wiele takich w naszej braci pszczelarskiej, ponieważ zawodem tym trudniono się od dawien dawna. Każdy z nas doszukuje się ciekawych tematów rodzinnych związanych z pszczelarstwem a niektóry prowadzą pasieki od pokoleń i kultywują ten zawód z dziada pradziada. Nadmienię przy tym temacie dlaczego ja zająłem się pszczelarstwem… całkowity przypadek zbieg okoliczności ale coś w człowieku siedziało i bakcyl został połknięty. Podczas poszukiwań w rodzinie czy ktoś kiedyś zajmował się pszczołami okazało się, że moja prababcia pszczelarzyła w okolicach miejscowości Ciepielów (Ciepielów – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie radomskim. Siedziba gminy to Ciepielów. ) i tam też posiadała pnie z których pozyskiwała miód.
Umieszczam plik w formacie pdf do pobrania i poczytania i obiecuję co jakiś czas dodawać temat związany z historią naszego ukochanego zajęcia.
Zapraszam do lektury
Dolnośląskie Miody

Dodaj komentarz

Sklep oparty na zasadzie handlu produktami pszczelimi sprzedaż bezpośrednia. Więcej informacji udzielamy pod adres mail sajnog.marcin@dolnoslaskie-miody.pl Zamknij